Leki przeciwgorączkowe - co wybrać

Gorączka towarzyszy wielu różnym infekcjom. U niektórych pojawia się naprawdę rzadko, u innych z kolei przy każdym przeziębieniu. Stanowi ona sygnał, który powinien informować nas o tym, że układ odpornościowy podjął walkę z patogenami. W przypadku zbyt wysokiej gorączki konieczne jest jej zbijane. Tutaj pojawia się jednak pewien problem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: co na zbicie gorączki wybrać?

Leki przeciwgorączkowe – ibuprofen czy paracetamol?

Ibuprofen i paracetamol to dwa najbardziej znane leki przeciwgorączkowe. Dostępne są one tutaj bez recepty i skutecznie obniżają podwyższoną temperaturę. To, czym się różnią to przede wszystkim mechanizm ich działania. Leki z paracetamolem wykazują działanie przeciwbólowe. Ibuprofen poza działaniem przeciwgorączkowym łagodzi także ból oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Obie substancje z powodzeniem mogą być podawane dzieciom już w pierwszych tygodniach ich życia

Paracetamol działa jednak przede wszystkim w układzie nerwowym, przez co nie dochodzi do syntezy prostaglandyn. Ibuprofen z kolei polega nazablokowaniu enzymów, dzięki czemu nie pojawiają się objawy stanu zapalnego.

lek przeciwgorączkowy

Leki na gorączkę – jakie jeszcze substancje znajdziemy?

Poza paracetamolem oraz ibuprofenem, w składzie leków na gorączkę możemy znaleźć również:

  • metamizol, czyli lek o działaniu rozkurczowym,
  • kwas acetylosalicylowy, który należy do grupy NLPZ,
  • naproksen, który stosowany jest głównie podczas chorób mięśni i stawów oraz towarzyszącej im gorączki.

Co ważne, leki przeciwgorączkowe należy przyjmować nie częściej niż co 4 godziny i tylko wtedy, gdy gorączka przekroczy 38°C.