Dziurawiec zwyczajny to cenna roślina o właściwościach zdrowotnych znana powszechnie pod nazwą ziele świętojańskie. Bylina ta jest znana w całej Europie, a w Polce bardzo często porasta rowy, łąki, zarośla, polany oraz lasy. Kiedy warto skorzystać z dobrodziejstw tej cennej rośliny?
Dziurawiec zwyczajny posiada niezmiernie ważne właściwości lecznicze.

Dziurawiec skład

Dziurawiec pospolity zawiera w swoim składzie wiele cennych dla zdrowia składników, wśród których można wymienić:

– czerwony barwnik zwany hypercyną będącą flawonoidem,
– hyperozyd – który to posiada działanie moczopędnie,
– kwercetyn oraz rutynę – które to posiadają zdolność uszczelniania naczyń włosowatych,
– hyperforynę – która to posiada cenne działanie antybiotyczne,
– garbniki bakteriostatyczne – o silnym działaniu przeciwbiegunkowym

Ponadto w skład dziurawca wchodzą cenne dla zdrowia olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, choliny, witaminy A oraz C, sole mineralne i pektyny.

Wywar z dziurawca w postaci aromatycznej herbatki jest polecany w uciążliwych schorzeniach dróg żółciowych, żołądka oraz podczas zmniejszonego wydzielania soków trawiennych i braku apetytu. Ponadto działa on rozkurczowo na mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym.

Dziurawiec – roślina o działaniu uspakajającym

Po wywary z dziurawca powinny również sięgać osoby z obniżonym nastrojem, które to wykazują skłonność do depresji oraz zaburzeń nerwicowych. Bylina ta posiada bowiem silne działanie uspakajające zatem jest polecana dla osób wyczerpanych nerwowo.

Herbatki oraz wyciągi dziurawca mogą spożywać także dzieci, które mają niespokojny sen oraz bardzo często moczą się w nocy. Po dziurawiec warto sięgać chcąc przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem.