Lewatywa jest roztworem leczniczym stosowanym w celu ułatwienia wypróżnienia. Możesz potrzebować lewatywy, aby złagodzić zaparcia. Lewatywa może być również stosowana w celu oczyszczenia jelita przed zabiegiem lub operacją. Lewatywa ta jest dostępna w aptekach bez recepty. Lekarz poinformuje, który rodzaj należy otrzymać i jak często należy go stosować.

Jak używać lewatywy?

Zestaw do lewatywy zawiera takie elementy jak – instrukcja, gruszka do lewatywy oraz wlewnik do lewatywy. Oto kilka ogólnych kroków, które należy wykonać. Wybierz wygodną pozycję. Jedną z pozycji jest położenie się na lewym boku zginając prawe kolano do klatki piersiowej. Inna pozycja to ułożenie się na kolanach i położenie lewej strony twarzy na płaskiej powierzchni. Wprowadź końcówkę do odbytu powoli i ostrożnie. Przed włożeniem końcówki należy zdjąć plastikową nakładkę. Wprowadzając końcówkę, wykonuj ruchy z boku na bok. Pomocne może być parcie, jakbyś miał zamiar wypróżnić się. Pomaga to rozluźnić mięśnie i ułatwić wprowadzenie końcówki. Nie należy wciskać końcówki do odbytu. Ucisk może być szkodliwy dla odbytu. Ściśnij butelkę, aby wepchnąć roztwór do odbytu. Nie jest konieczne wyciśnięcie całego roztworu do odbytu. Ściskaj, aż poczujesz uczucie pełności w tym obszarze. Utrzymuj tę samą pozycję, aż poczujesz potrzebę wypróżnienia. Trwa to zazwyczaj Nie należy stosować żadnej innej lewatywy, jeśli w ciągu 5 minut nie nastąpi wypróżnienie. Skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania instrukcji.

Korzyści z domowej lewatywy

Wykonywanie domowej lewatywy jest najlepszym sposobem na oczyszczenie jelita grubego. Jedną z funkcji tej części naszego ciała jest oddzielanie składników odżywczych od odpadów, ale z czasem ściany jelita grubego mogą się zapełnić masą kałową, która również twardnieje. To powoduje, że substancje toksyczne, tłuszcze czy pasożyty zostają uwięzione w jelicie grubym i nie może ono prawidłowo pracować. Jeśli okrężnica nie funkcjonuje prawidłowo, nasz organizm może nie wchłaniać niezbędnych składników odżywczych. Dlatego okrężnica jest bardzo ważną częścią naszego ciała, nie tylko dlatego, że pomaga nam wyeliminować odpady i jest niezbędna do utrzymania naszego ciała w czystości i dobrym stanie, ale także dlatego, że pomaga składnikom odżywczym zostać oddzielonym i organizm może je wchłonąć. Lewatywa pomoże oczyścić okrężnicę i utrzymać ją w zdrowiu, dlatego jest tak korzystna. Dodatkowo środek przeczyszczający może pomóc w pozbyciu się zalegających tam resztek i odpadów, ale lewatywa robi znacznie głębsze oczyszczenie i ta ostatnia nie ma przeciwwskazań, ale środek przeczyszczający już tak. Poprawi również tranzyt jelitowy, więc jeśli cierpisz na zaparcia to jest to idealne rozwiązanie, nawet gdy są to zaparcia przewlekłe.