Wśród różnego rodzaju objawów infekcji u niemowląt można w szczególności wyróżnić gorączkę. Warto dowiedzieć się, jak postępować w trakcie niej, a także jakie podać dziecku leki.

Kiedy podać leki obniżające gorączkę?


Gorączka u niemowlaka bardzo często występuje podczas różnego rodzaju infekcji, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Na gorączkę dziecku można podać pewne leki, które powinny sprawić, że ulegnie ona obniżeniu. Leki, które obniżają gorączkę najlepiej będzie podać dziecku, jeśli jego temperatura przekroczy wartość 38,5 stopni Celsjusza. Taka wysoka temperatura jest bardzo niekorzystna dla dziecka i może spowodować u niego drgawki gorączkowe. Dlatego należy tego uniknąć w miarę swoich możliwości i dostępnych środków. Poniżej temperatury 38,5 nie ma konieczności podawania leków, chyba że dziecko się po nich dużo lepiej czuje.

Jakie leki można podać niemowlakowi?


Wśród najbardziej popularnych preparatów na gorączkę w Polsce można w szczególności wymienić paracetamol oraz ibuprofen. Dawka leku powinna być w bardzo dokładny sposób dobrana do wieku dziecka, a także jego wagi. Dlatego należy sprawdzić dawkowanie w ulotce lub samemu przeliczyć odpowiednią ilość leku. Dzieciom w pierwszych trzech miesiącach życia powinno się podawać paracetamol w przypadku wystąpienia gorączki. Natomiast po ukończeniu trzeciego miesiąca można również podawać ibuprofen. Warto pamiętać, że dzieciom do skończenia dwunastego roku życia nie można podawać takiego leku jak aspiryna. Może to mieć bardzo niekorzystny wpływ na ich zdrowie.