Na rynku dostępnych jest kilka różnych pomp próżniowych, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem działania. Można wyróżnić między innymi pompy próżniowe objętościowe, strumieniowe i jonowo-magnetyczne, które zdobywają coraz większą popularność. Nie można zapominać także o pompach próżniowych molekularnych, kondensacyjnych i jonowo-sorpcyjnych.

Czym charakteryzują się pompy próżniowe?

Pompy próżniowe laboratoryjne (https://danlab.pl/nasze-produkty/przygotowywanie-prob/systemy-prozniowe) charakteryzują się przede wszystkim ciśnieniem końcowym oraz szybkością pompowania. Warto wspomnieć również o dużej wydajności, która najczęściej podawana jest w m3. Osoby, które poszukują ekonomicznych i niezawodnych pomp próżniowych w pierwszej kolejności powinny postawić na modele membranowe bezolejowe, które można znaleźć w każdym porządnym sklepie. Jedną z największych zalet pomp bezolejowych jest oczywiście to, że nie wymagają one systematycznego uzupełniania olejem. Do kluczowych zalet można zaliczyć także niewielkie koszty związane z eksploatacją.

Membranowe pompy próżniowe do zadań specjalnych

W branży laboratoryjnej największym zainteresowaniem cieszą się wspomniane powyżej membranowe pompy próżniowe. Obecnie stosuje się pampy jednostopniowe, które osiągają próżnię końcową do 70 mbar, jak i również pompy dwustopniowe, które z kolei osiągają próżnię końcową do 7 mbar. Nieco rzadziej są stosowane laboratoryjne pompy próżniowe trzystopniowe, które z kolei osiągają próżnię końcową do 1.5 mbar.