Zazwyczaj kule ortopedyczne lekarz zaleca osobom po przebytych kontucjach oraz wszelkiego rodzaju zabiegach operacyjnych, które potrzebują odciążenia chorej kończyny. Tego rodzaju sprzęt jest niezbędnym także w przypadku wielu pacjentów trwale niepełnosprawnych ruchowo. Niezależnie od tego, w jakim celu oraz przez kogo kule są kupowane zawsze warto zwrócić uwagę na ich rozmiar oraz wytrzymałość.

Sprzęt powinien być wybrany w taki sposób, aby pasował do danego pacjenta wysokością, a także zapewniał mu komfort. Właśnie dlatego warto pomyśleć o kulach do chodzenia z wygodnymi uchwytami oraz regulacją wysokości – https://megamedic.pl/laski-i-kule-inwalidzkie. Modeli o różnych parametrach jest w sklepach bardzo dużo, dlatego z pewnością każdy chory może znaleźć coś dla siebie. Podczas dokonywania wyboru należy kierować się także zaleceniami lekarza, który z pewnością wziął pod uwagę osobistą budowę pacjenta, czy też jego kondycję oraz rodzaj schorzenia. 

Kule ortopedyczne łokciowe oraz pachowe

W sklepach można znaleźć kule różnego rodzaju, a podstawowe to łokciowe oraz pachowe. Te pierwsze zazwyczaj są wystarczające, szczególnie w przypadku osób, które mają sprawne dłonie i mogą sobie nimi pomagać w używaniu kul oraz opieraniu się o nie. Kule łokciowe sprawdzają się świetnie pacjentom, których rehabilitacja ma na celu odciążenie kończyny dolnej. Jeżeli jednak kule łokciowe okazują się nie być wystarczającymi można zdecydować się także na kule pachowe. Sprawdzają się one w przypadku osób po amputacji nogi. 

Jedna czy dwie?

Osoby, które zamierzają nabyć kule ortopedyczne muszą zastanowić się, czy wolą stosowanie jednej, czy też dwóch kul do chodzenia. Zaleca się stosowanie dwóch kul – dzięki temu można z łatwością się o nie oprzeć oraz zachować właściwą postawę ciała. Stosowanie jednej kuli może być rozwiązaniem wystarczającym w przypadku niezbyt rozległej kontuzji, gdy kula jest potrzebna na krótki okres czasu.