Niestety, ale w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problem ze zbyt wysokim cukrem, który później powoduje cukrzycę.  Osoby mające te schorzenie muszą bardzo często kontrolować swój poziom cukru, dlatego potrzebny jest im w domu dobry glukometr. To bardzo ważna sprawa, aby kontrolować ten parametr, ponieważ zbyt wysoki cukier powoduje wiele innych dolegliwości, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale też życia.

Parametry, na które warto spojrzeć, gdy chcemy kupić glukometr

Wiadomo, że zależy nam przede wszystkim na tym, aby glukometr dokonywał bardzo precyzyjnego pomiaru i nie fałszował wyników. Kiedy dane urządzenie ma trafić na rynek to musi ono przejść testy skuteczności pomiarów. Dlatego warto sprawdzić, czy dany glukometr ma znak oznaczający, że jego skuteczność została sprawdzona i jest zgodna z normami przyjętymi przez Unię Europejską, jeżeli chodzi o dokładność mierzenia stężenia cukru we krwi. Glukometery w tej chwili w większość mają możliwość zapamiętywania naszych poszczególnych pomiarów glukozy, co jest bardzo ważną opcją, gdy będziemy chcieli pokazać wyniki doktorowi. Mając takie udogodnienie nie musimy spisywać wyników na kartce. Warto także spojrzeć w jaki sposób jest on zasilany, ponieważ może on mieć wymienne baterie, aby działać lub może być on ładowany przy pomocy złącza USB. Nowoczesne glukometry dają możliwość połączenia się z aplikacją, dzięki czemu łatwiej będzie nam kontrolować przebieg naszej choroby. Takiej opcji nie ma we wszystkich glukometrach, dlatego warto sprawdzić, czy dany model daje taką możliwość. Powinniśmy również sprawdzić ile dokładnie paski do glukometru będą kosztowały, ponieważ to jest bardzo ważny aspekt, gdy będziemy często go użytkować. 

Jakie parametry glukometru sprawdzić, które są ważne przy samym nakłuciu?

Warto wybierać takie urządzenia, które mają dość szybki pomiar po ukłuciu. Większość glukometrów w tej chwili dokonuje samego pomiaru w ciągu pięciu sekund. Czym bardziej nowoczesny sprzęt tego typu wybierzemy to najprawdopodobniej do samego odczytu wartości  glukozy we krwi będzie potrzebna jest jej mniejsza ilość. W wielu przypadkach wystarczy już 0,5-0,6 µl. To jest taka ilość, która sama wypłynie z paliczka i nie trzeba już wyciskać więcej krwi z palca. Niektóre glukometry mają wbudowaną opcję, że pasek automatycznie wysuwa się do samego pomiaru. Część urządzeń daje także możliwość dodania dodatkowej kropli krwi, gdy jej było za mało, aby nie powtarzać jeszcze raz od początku całego procesu badania poziomu glukozy.