Pulsoksymetr - urządzenia do pomiaru saturacji krwi

Saturacja to nasycenie tlenem krwi,  a dokładniej hemoglobiny. Tlen jest niezbędny do życia i funkcjonowania organizmów. Obok temperatury ciała, ciśnienia tętniczego i pulsu, saturacja to podstawowy parametr życiowy człowieka. Wskaźnik ten pokazuje, na ile organizm jest dotleniony. Prawidłowa wartość to 95-99%. Pulsoksymetr jest tani, łatwy w obsłudze.  Pokazuje także puls (prawidłowa wartość spoczynkowa 60-90).

Kiedy i gdzie używany jest pulsoksymetr?

W każdym szpitalu, karetce pogotowia są takie urządzenia. Pandemia Covid-19 sprawiła, że coraz więcej ludzi ma pulsoksymetr w domu. Pacjent zakażony wirusem SARS-CoV-2 przebywający w domu może kontrolować saturację. Spadki parametru są wskazaniem do kontaktu z lekarzem. Niedotlenienie jest wyższe, im bardziej spada saturacja. Poniżej wartości 90% organizm potrzebuje tlenu, podanego za pomocą maski lub respiratora. Funkcje fizjologiczne tkanek są podtrzymane w prawidłowy sposób przez ok. 3 minuty. Po tym czasie może dojść do uszkodzeń. Objawami mogą być: ból i zawroty głowy, złe samopoczucie, duszność, senność. Niedotlenie komórek może mieć poważne konsekwencje, nawet doprowadzić do śmierci.

pulsoksymetr na palcu

Saturację regularnie kontrolują osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego. Także skoczkowie, piloci lub osoby przybywające w wysokich górach.

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić badanie pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr zakłada się na palec u ręki lub nogi, czasami na płatek ucha, czubek nosa. U noworodków na nadgarstek lub stopę Pomiar jest bardzo krótki, należy podejść do niego bezstresowo. Spokojna, siedząca postawa ciała jest wskazana. Trzeba pamiętać, że warstwa lakieru, szczególnie ciemnego, żelu oraz zmiany grzybicze mogą  zafałszować wynik. Należy ogrzać ręce po powrocie z zimnego powietrza, a następnie przeprowadzić pomiar.