pończochy przeciwżylakowe

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta oraz skłonności genetyczne są najczęstszymi przyczynami powstawania jednego z najpopularniejszych obecnie schorzeń – żylaków kończyn dolnych. Choroby tej nie wolno lekceważyć, ponieważ może być ona przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem a w konsekwencji prowadzić nawet do zatorowości płucnej i zapalenia żył. W tym celu warto stosować profilaktycznie powszechnie znane metody uciskowe które są w stanie zahamować rozwój żylaków oraz zapobiec ich powstawaniu.

Kompresjoterapia – czyli metody uciskowe stosowane w leczeniu żylaków

Jednym ze sposobów stosowanych podczas leczenia żylaków jest metoda uciskowa czyli kompresjoterapia. Polega ona na wywieraniu ucisku o określonej sile na dolne części kończyn za pomocą profesjonalnej odzieży medycznej. Precyzyjnie obliczony nacisk który jest wywierany na kończynę powoduje zwiększenie przepływu krwi w żyłach, wyciszenie stanów zapalnych oraz polepszenie pracy zastawek.

Terapia uciskowa może być stosowania jako działanie profilaktyczne (które ma na celu zminimalizowanie powstawania zmian u osób narażonych na schodzenia żył oraz obciążonych genetycznie) oraz jako terapia lecznicza stosowana po uprzednio przeprowadzonej konsultacji lekarskiej. W terapii stosuje się m.in. pończochy przeciwżylakoweopaski uciskowe na żylaki oraz getry i rajstopy uciskające miejsca zmienione chorobowo. Produkty te powinny być dobrane precyzyjnie – albo w aptece albo w sklepie w profesjonalnym sprzętem medycznym, gdzie wykwalifikowany personel dokona dokładnego pomiaru chorej kończyny i dobierze odpowiednie produkty.

Pończochy przeciwżylakowe – rodzaje oraz skuteczność

pończochy przeciwżylakowe

Pończochy na żylaki są najczęściej stosowanym produktem uciskowym przynoszącym ulgę oraz zmniejszającym skutki chorób żył głębokich. Mogą być stosowane zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje do których zaliczyć należy:

  • pończochy uciskowe (najczęściej sięgają do połowy uda, mogą też być dłuższe i sięgać aż do końca kończyny, stosowanie głównie gdy na wysokości uda oraz kolana znajdują się miejsca zmienione chorobowo),
  • podkolanówki uciskowe (wygodniejsze od poprzednich, stosowane podczas żylaków znajdujących się w obrębie łydki),
  • rajstopy przeciwżylakowe (które obejmują całe kończyny osoby chorej).

W leczeniu oraz profilaktyce przeciwżylakowej doskonale sprawdzają się także getry uciskowe oraz opaski uciskowe na żylaki, które mogą być stosowane także przez osoby uprawiające intensywnie sport. Poprawiają krążenie krwi, minimalizują powstawanie stanów zapalnych oraz zmniejszają ryzyko urazów i kontuzji.