Diklofenac żel (zwany po polsku Diklofenakiem) to przedstawiciel popularnej grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), stosowanych często w leczeniu bólu, gorączki i innych objawów chorób zapalnych. 

Jego działanie opiera się na blokowaniu cyklooksygenaz – enzymów odpowiedzialnych w ludzkim ciele za komunikację między komórkami i układami. Różne leki z grupy NLPZ charakteryzują się preferowaniem jednego konkretnego typu cyklooksygenaz – w przypadku diklofenaku jest to cyklooksygenaza 2 (COX-2), co oznacza, że lek ten skutecznie zwalcza ból i gorączkę, nie wpływając zbytnio na pracę układu pokarmowego (w którą zaangażowana jest cyklooksygenaza 1 – COX-1). Czyni to zeń substancję dość bezpieczną i efektywną w leczeniu stanów zapalnych.

Diklofenak jest szczególnie często zalecany w zapalnych chorobach stawów, przejawiających się uciążliwym bólem, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Jako lek względnie bezpieczny i mało toksyczny, może być przyjmowany przez dłuższy czas. Należy jednak trzymać się ściśle zaleconej przez lekarza dawki, ponieważ przedawkowanie diklofenaku może skutkować nieprzyjemnymi działaniami niepożądanymi ze strony układu pokarmowego, moczowego i sercowo-naczyniowego. Należy też zwrócić uwagę na interakcje z innymi lekami – na przykład stosowany razem z antybiotykami z grupy cefalosporyn, diklofenak zwiększa ich toksyczność, a łączony w nadmiarze z innymi przedstawicielami NLPZ może spowodować krwawienie do przewodu pokarmowego.