apteczka z wyposażeniem

Prawo polskie nie określa precyzyjnie, co powinno znaleźć się w apteczce. Nie ma także przepisów zobowiązujących do posiadania apteczki. Jednak zawartość jej może uratować życie. Apteczka powinna znaleźć się w każdym domu, zakładzie pracy oraz samochodzie. Jakie wyposażenie znajduje się w apteczkach ratowników medycznych, wodnych i górskich?

Apteczka z wyposażeniem – podstawowe produkty

Wyposażenie apteczki jest zależne od miejsca i osób, które będą jej używać. Jednak są produkty, które obowiązkowo powinny znaleźć się w apteczce. Najważniejsze są podstawowe materiały opatrunkowe. Nie może zabraknąć również środków dezynfekujących i ochronnych. W mini wersji apteczki znaleźć można gazę i opaski, bandaże, kompresy jałowe i plastry. Dodatkowo nie może zabraknąć soli fizjologicznej, wody utlenionej i preparatów na oparzenia. Jest również koc termiczny, nożyczki i instrukcja dotycząca pierwszej pomocy.

Apteczka plecak

Bardzo często ratownicy używają apteczki plecaka. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne. W plecaku znajduje się znacznie więcej miejsca niż w zwykłej apteczce. Plecak posiada także wygodne szelki i zapięcia na biodra, które ułatwiają noszenie. Dodatkowo zamontowane zamki i rzepy są bardzo solidne, dzięki czemu dostęp do zawartości jest prosta i bezproblemowa. Oczywiście plecak posiada elementy odblaskowe, które zapewniają bezpieczeństwo w każdych warunkach (więcej tutaj).

apteczka z wyposażeniem

Wyposażenie apteczki ratownika medycznego

Apteczka z wyposażeniem różni się w zależności od jej wielkości. Jednak w przypadku profesjonalnych apteczek stosowanych przez ratowników medycznych, wodnych czy górskich w wyposażeniu znajdują się konkretne produkty. Oprócz materiałów opatrunkowych zawartość obejmuje zestaw oparzeniowy oraz zestaw do płukania oczu. Są również rurki ustno-gardłowe i silikonowa maska CPR do przeprowadzenia resuscytacji oddechowo-krążeniowej.