Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że gastroskopia jest podstawowym badaniem profilaktycznym umożliwiającym ocenić opuszkę dwunastnicy, żołądek czy przełyk. Warto wiedzieć, że wskazaniami do omawianego badania są bóle brzucha, zgaga czy stany zapalne przełyku.

Gastroskopia białystok – co warto wiedzieć?

Należy mieć świadomość, że podczas gastroskopii lekarz może pobrać od pacjenta materiał do badania histopatologicznego. Godny uwagi jest fakt, że pobranie materiału będzie miało bardzo istotne znaczenie nie tylko w profilaktyce, ale również diagnostyce zmian nowotworowych. W zdecydowanej większości przypadków obejmuje błonę śluzową, a także stosunkowo płytki fragment błony podśluzowej.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pobierane w trakcie omawianej gastroskopii fragmenty będą w kolejnym etapie przesyłane do odpowiedniego laboratorium do właściwiej oceny pod mikroskopem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podczas gastroskopii możliwe jest także wykonanie bardzo dużej liczby zabiegów terapeutycznych.

Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?

Gastroskopia powinna być wykonana w przypadku: przewlekłego zapalenia żołądka, wymiotów, krwawienia z górnego odcinaka przewodu pokarmowego, niedokrwistości, niewyjaśnionej utraty masy ciała, dolegliwości bólowych w okolicach nadbrzusza, podejrzenia obecności ciał obcych, zgagi czy utrudnienia przełykania.

Godny uwagi jest fakt, że zdecydowanie najczęstszą przyczyną występowania zgagi jest zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Gastroskopia Białystok? Sprawdź tutaj.