sativa indica

W Polsce konopie najczęściej nazywa się marihuaną. Jednak w społeczności konopi dzielona jest często na dwa szczepy, takie jak cannabis indica i cannabis sativa. Różnią się wielkością, kształtem, zapachem i mocą. Ludzie najczęściej nazywają je po prostu „indica” lub „sativa”. Czym się one tak naprawdę różnią?

Wygląd i występowanie

Pomimo tego, że mogą pochodzić z tej samej rodziny konopiowatych, różnią się od siebie pod wieloma względami. Pierwszą różnicą, która rzuca się w oczy, jest wygląd.

  •  Sativa rozgałęziona, zwykle osiąga 1,5 m wysokości, natomiast może osiągnąć nawet 2,5. Ma wąskie i długie liście. Pochodzi z cieplejszego, tropikalnego klimatu i rośnie naturalnie w Tajlandii, Wietnamie, Kolumbii, Meksyku a nawet w niektórych częściach Afryki.
  • Indica jest krótsza, ma stożkowy kształt i szersze liście. W przeciwieństwie do sativy, występuje w chłodniejszych, suchszych oraz górskich rejonach takich jak Nepal, Indie czy inne obszary subkontynentu indyjskiego, gdzie lata są chłodniejsze i krótsze.

Jakie efekty daje sativa, a jakie indica?

Poza różnicami morfologicznymi społeczność konopi wyróżnia różnice w działaniu. Wiele osób jest jednogłośnych, że odmiana sativa podnosi na duchu i mocno energetyzuje, podczas gdy indica wycisza i uspokaja. Czy efekty ich działania są tak różne? Cóż, niektórzy eksperci twierdzą, że nie ma podstaw do używania terminów indica i sativa w celu opisywania efektów konopi. W 2016 roku czasopismo Cannabis and Cannabinoid Research opublikowało wywiad z dr. Ethanem Russo, dyrektorem ds. badań i rozwoju w Międzynarodowym Instytucie Konopi i Kannabinoidów (ICCI).

W tym wywiadzie Russo mówi: „niemożliwe jest, aby terminy takie jak indica i sativa naprawdę dały nam jakiekolwiek wyobrażenie o chemikaliach w konkretnej roślinie, a zatem o efektach, jakie przyniesie”. Chociaż istnieją wyraźne różnice morfologiczne między czystą indicą a czystą sativą, różnice są trudniejsze do ustalenia i dotyczą znacznie więcej niż tylko genetyki. Mimo to kategorie jak indica sativa (dostępne na https://panpestka.pl/product-category/sativaindica/) pozwoliły społeczności konopnej rozwinąć język, za pomocą którego można klasyfikować i odróżniać tę fascynującą roślinę.