Czym jest waga laboratoryjna

Laboratoria to szczególne placówki, w których liczy się przede wszystkim precyzja działania. Praca z odczynnikami i różnymi innymi substancjami chemicznymi sama w sobie jest wyjątkowo niebezpieczna, a co za tym idzie, niezbędne są w laboratorium odpowiednie sprzęty. Jednym z nich jest nic innego jak tylko waga laboratoryjna. Jednak czym ona dokładnie jest?

Czym jest waga laboratoryjna?

Waga laboratoryjna z oferty DanLab to nic innego jak kompaktowa waga o wyjątkowej precyzji. Tego typu wagi laboratoryjne służą zwykłe do odmierzania odpowiednich ilości substancji sypkich. Warto zauważyć, że dokładność pomiaru może być wyznaczana z różną precyzją, w zależności od rodzaju wybranego sprzętu, a także w zależności od możliwości jego konfiguracji. 

waga laboratoryjna

Jakie rodzaje wag laboratoryjnych można wyróżnić?

Waga laboratoryjna może mieć różnorodne funkcjonalności oraz maksymalnie zróżnicowane parametry. Wobec tego, jakie rodzaje wag laboratoryjnych można obecnie wyróżnić na rynku? Otóż:

  • waga laboratoryjna analityczna- jest to waga o największej dokładności;
  • waga laboratoryjna techniczna- ma ona nośność przeważnie do 200 gramów;
  • waga półmikroanalityczna- cechuje się ona nośnością do 100 gramów;
  • waga mikroanalityczna- ma ona nośność do 30 gramów;
  • waga ultramikroanalityczna- ona ma nośność jedynie do kilkuset gramów i cechuje się wyjątkową dokładnością.

Wybór odpowiedniej wagi laboratoryjnej powinien być przede wszystkim uzależniony od potrzeb danego laboratorium, choć zwykle zaleca się zakup kilku, różnych modeli.