Lekarz dermatolog może zlecać różne badania w celu diagnozy i monitorowania różnych schorzeń skóry, włosów i paznokci. Oto kilka przykładów typowych badań, które mogą być zlecane przez dermatologa.

Zlecanie badań laboratoryjnych przez dermatologa

Dermatolodzy https://naszlekarz.pl/usluga/dermatologia-torun/ mogą zlecać badania laboratoryjne w celu oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz identyfikacji czynników związanych ze schorzeniami skóry. Przykładowe badania to morfologia krwi, badanie poziomu hormonów, markerów zapalnych, testy alergiczne, badanie przeciwciał, badanie poziomu witamin i minerałów itp.

Testy alergiczne: Jeśli dermatolog podejrzewa alergię skórną, może zlecić testy skórne lub testy krwi, które pomogą zidentyfikować alergeny odpowiedzialne za objawy skórne pacjenta.

W przypadku zakażeń skóry, takich jak trądzik, łuszczyca, grzybica skóry lub zakażenie bakteryjne, dermatolog może zlecić pobranie próbki do analizy mikrobiologicznej. Pozwala to na identyfikację odpowiednich patogenów i dostosowanie odpowiedniego leczenia.

Sumienne leczenie

W niektórych przypadkach dermatolog może zlecić testy immunologiczne w celu diagnozy chorób autoimmunologicznych skóry, takich jak toczeń rumieniowaty układowy, pemfigoid czy łuszczyca.

Jest to specjalistyczne badanie polegające na badaniu skóry z użyciem dermatoskopu, czyli specjalnego narzędzia do oglądania skóry ze zwiększoną precyzją. Pozwala to dermatologowi na dokładną ocenę znamion skórnych i podejrzanego nowotworu skóry.

Należy pamiętać, że konkretny rodzaj badań zależy od objawów i podejrzeń diagnozy każdego pacjenta. Decyzja o zleceniu konkretnego badania zawsze będzie oparta na indywidualnym przypadku i potrzebach pacjenta.