tabletki na katar

Katar to bardzo pospolity objaw choroby wirusowej i jest objawem walki organizmu. Jest też jednak niestety bardzo irytujący i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu – przyczynia się do bólu głowy i zatok oraz rozdrażnienia. Na szczęście medycyna pomaga nam likwidować jego niechciane skutki. Jak działają leki na katar?

Jak działają krople na katar?

W przypadku wystąpienia uciążliwego kataru, bardzo dużo ludzi sięga po krople do nosa. Nic dziwnego – działają one szybko i są bardzo skuteczne. Ich działanie polega na rozszerzeniu przewodów nosowych, dzięki czemu zwiększa się ich drożność i katar może być swobodnie odprowadzony. Oprócz tego, nawilżają one błonę śluzową. Należy jednak zachować umiar – zbyt częste i duże używanie kropli lub sprejów do nosa bardzo często przynosi zupełnie odwrotny efekt niż zamierzony – wysusza, a w efekcie czego uszkadza błonę śluzową. Krople na katar powinno używać się nie więcej niż przez 5 dni, a przed ich użyciem uważnie przeczytać dołączoną do nich ulotkę.

Jak działają tabletki na katar?

Tabletki na katar to drugi popularny środek zwalczania go. Działają one nieco inaczej niż krople – nie zwalczają kataru, ale niwelują objawy, które on wywołuje (ból głowy i zatok, utrudnione oddychanie). Szybkość ich działania jest także o wiele dłuższa niż w przypadku kropel – zazwyczaj potrzeba około 30 min aby poczuć ich efekt. Główną substancją aktywną w tabletkach na katar jest pseudoefedryna. Do najpopularniejszych tabletek na katar należą między innymi: Ibuprom Zatoki, Sudafed, Nurofen Zatoki oraz Acatar.