Gorączka towarzyszy wielu różnym infekcjom. U niektórych pojawia się naprawdę rzadko, u innych z kolei przy każdym przeziębieniu. Stanowi ona sygnał, który powinien informować nas o tym, że układ odpornościowy podjął walkę z patogenami. W przypadku zbyt wysokiej gorączki konieczne jest jej zbijane. Tutaj pojawia się jednak pewien problem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: co na zbicie gorączki wybrać?
Leki przeciwgorączkowe – ibuprofen czy paracetamol?
Ibuprofen i paracetamol to dwa najbardziej znane leki przeciwgorączkowe. Dostępne są one tutaj bez recepty i skutecznie obniżają podwyższoną temperaturę. To, czym się różnią to przede wszystkim mechanizm ich działania. Leki z paracetamolem wykazują działanie przeciwbólowe. Ibuprofen poza działaniem przeciwgorączkowym łagodzi także ból oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Obie substancje z powodzeniem mogą być podawane dzieciom już w pierwszych tygodniach ich życia
Paracetamol działa jednak przede wszystkim w układzie nerwowym, przez co nie dochodzi do syntezy prostaglandyn. Ibuprofen z kolei polega nazablokowaniu enzymów, dzięki czemu nie pojawiają się objawy stanu zapalnego.
Leki na gorączkę – jakie jeszcze substancje znajdziemy?
Poza paracetamolem oraz ibuprofenem, w składzie leków na gorączkę możemy znaleźć również:
- metamizol, czyli lek o działaniu rozkurczowym,
- kwas acetylosalicylowy, który należy do grupy NLPZ,
- naproksen, który stosowany jest głównie podczas chorób mięśni i stawów oraz towarzyszącej im gorączki.
Co ważne, leki przeciwgorączkowe należy przyjmować nie częściej niż co 4 godziny i tylko wtedy, gdy gorączka przekroczy 38°C.