płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania ust stanowi uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Błyskawicznie odświeża oddech i pomaga pozbyć się resztek jedzenia zalegających między zębami i na języku. Wybór preparatu do higieny powinien być jednak odpowiednio przemyślany. Jakimi kryteriami się kierować?

Rodzaj płynu a potrzeby użytkownika

Odświeżający płyn do płukania jamy ustnej z https://a-manada.pl/plyny-do-plukania-jamy-ustnej może mieć dodatkowe funkcje. Oprócz oczyszczenia wnętrza ust z resztek pokarmu może przyczynić się do poprawy koloru szkliwa, czy przeciwdziałać krwawieniu dziąseł. W drogeriach znajdują się płyny o następującym działaniu:

  • Łagodzącym krwawienie dziąseł,
  • wybielającym,
  • zapobiegającym próchnicy,
  • walczącym z suchością w jamie ustnej,
  • antybakteryjnym.

Swój płyn do płukania ust warto dobrać do konkretnych oczekiwań. Regularne stosowanie preparatu może w dłuższej perspektywie zniwelować problem, z którym zmagamy się od jakiegoś czasu. Jednocześnie będzie się to odbywać przy minimum wysiłku. Stosowanie płynu zajmuje jedynie kilka minut w ciągu dnia.

Wybieraj produkty niezawierające alkoholu

płyn do płukania jamy ustnej

Ważne, aby podczas wyboru środka do higieny jamy ustnej zwrócić uwagę na jego skład. Dobry płyn antybakteryjny do ust powinien być wolny od alkoholu, ponieważ powoduje on wysuszanie śluzówki. Stosowanie preparatów zawierających alkohol może przyczynić się do słabszej produkcji śliny oraz utrzymywania się nieprzyjemnej suchości ust w ciągu dnia. Oprócz tego składnik ten nie powinien znajdować się w płynach przeznaczonych dla dzieci. Informacji na temat zawartości produktu trzeba szukać na etykiecie.

Dla prawidłowej higieny jamy ustnej ważne jest odpowiednie stosowanie preparatów. Trzeba pamiętać, że działanie składników aktywnych zawartych w płynie do ust możliwe jest tylko wtedy, gdy te mają odpowiednio długi kontakt ze szkliwem, śliną i dziąsłami. Właśnie dlatego po przepłukaniu ust płynem do higieny nie powinno się ich przemywać wodą. Spowoduje to wypłukanie substancji aktywnych i brak pożądanych efektów. Płyn wystarczy więc jedynie wypluć.

Płyn do higieny jamy ustnej – stosować, czy nie?

Nie ma wątpliwości, że dla kompleksowej higieny jamy ustnej powinno się stosować płyny do płukania ust. Stanowią one świetne uzupełnienie dla szczoteczki do zębów oraz nici dentystycznej, które nie docierają do wszystkich zakątków w ustach. Oprócz tego, że płyn przyczynia się do wyższej higieny jamy ustnej, to zawarte w nim substancje z czasem pomóc mogą w zwalczeniu uciążliwych kłopotów. Chodzi między innymi o krwawienie dziąseł, czy niepożądany kolor szkliwa.