Grzybica paznokci jest bardzo częstym i nawracającym schorzeniem. Grzybicą można łatwo się zarazić, szczególnie przy osłabionej odporności. Nie powoduje groźnych objawów, ale nieleczona może prowadzić nawet do utraty paznokcia. W większości przypadków można leczyć grzybice we własnym zakresie przy użyciu preparatów ogólnodostępnych w aptece.

Objawy grzybicy

Grzybica może być często niezauważona, szczególnie przy pomalowanych paznokciach. Zmiany przez długi czas mogą być niewielkie i mogą być niekojarzone z chorobą. Zmieniony paznokieć jest najczęściej przebarwiony, łamliwy. Jego struktura może być zmieniona, może być pofałdowany albo na płytce mogą pojawić się wgłębienia i bruzdy. Wokół paznokcia mogą pojawić się ranki.

Jak leczyć grzybicę?

W przypadku wystąpienia grzybicy należy podjąć stosowne leczenie. Preparaty z substancją czynną zwalczające grzybice są łatwo dostępne w aptekach. W zależności od preferencji użytkownika można wybrać produkt w sztyfcie, maści, żelu lub lakieru. Skutecznym w leczeniu grzybicy jest excilor. Preparat należy systematycznie nakładać na płytkę paznokcia przez okres co najmniej trzech miesięcy. Excilor wnika głęboko w strukturę paznokcia i zmienia odczyn zasadowo-kwasowy, co wpływa na zaburzenie dalszego rozwoju grzybów. Po zahamowaniu procesu rozwoju grzybicy następuje odbudowa płytki paznokcia. Przy leczeniu grzybicy powinno się pamiętać o systematycznym stosowaniu środka leczniczego i kontroli stanu płytki paznokcia po zakończonej terapii.