Jaka jest różnica pomiędzy dygestorium a stołem laboratoryjnym? W czym przechowywać chemikalia? Sprawdź jakie sprzęty stanowią podstawę wyposażenia każdego laboratorium.

Dygestorium

Dygestorium to podstawa wyposażenia każdego laboratorium. Służy do przeprowadzania badań z wykorzystaniem różnorodnych substancji chemicznych. 

Sprzęt tego typu powinien posiadać wentylator, który wydmuchuje poza obszar roboczy szkodliwe opary i gazy. Co więcej, dygestorium chroni laboratorium przed pożarem lub niewielkim wybuchem znacząco minimalizując tym samym ryzyko pracy z chemikaliami.

Stół 

Stół w laboratorium, podobnie jak dygestorium, jest narażony na nieustanny kontakt z czynnikami mechanicznymi, drażniącymi substancjami oraz wysokimi temperaturami. 

Z tego powodu stoły do laboratorium wykonuje się z reguły z ceramiki, żywicy epoksydowej, blady nierdzewnej lub ze specjalnego laminatu. Dobrej jakości stół do laboratorium powinien być również wyposażony w instalację elektryczną, gazową, a także wodociągową.

Szafy

W szafach laboratoryjnych przechowuje się różne substancje chemiczne, sprzęt laboratoryjny, a także naczynia przeznaczone do wykonywania badań. Wśród szaf można wymienić takie na odczynniki chemiczne lub chemikalia oraz ognioodporne.