Jest to uciążliwa dolegliwość, która może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku, choć najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Leczenie wymaga mnóstwo cierpliwości oraz wytrwałości, dlatego ważne jest zagłębienie się w ten temat i niepozostawienie go samego sobie, ponieważ problem sam nie zniknie.

Czym jest łojotokowe zapalnie skóry głowy?

Co prawda, to schorzenie najczęściej dotyczy młodzieży w okresie dojrzewania, lecz w żadnym wypadku nie jest to regułą, ponieważ może dotknąć również osób z obniżoną odpornością, np. ludzi w podeszłym wieku, małe dzieci lub z takich powodów jak:

  • niedobór snu,
  • przewlekły stres,
  • niewłaściwa dieta,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • stosowanie niektórych leków,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy,
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne, immunologiczne oraz odżywiania.

W tej sytuacji leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz zadbanie o odpowiednią pielęgnację skóry głowy są bardzo ważnym czynnikiem w pozbyciu się uciążliwego problemu.

W zależności od rozwoju choroby może być konieczna zmiana diety, terapia doustna, a także stosowanie specjalistycznych szamponów na łzs, płynów oraz żeli. Mimo wszystko wszelkie kwestie powinny być skonsultowane ze specjalistą, by błędne działanie nie spowodowało nawrotu choroby lub nasilenia jej objawów.

Wśród objawów powinno zwracać się uwagę głównie na zmiany o charakterze rumieniowym, złuszczającym się i miejscami pokrytymi tzw. „żółtawą” łuską. Pod wpływem potu może pojawić się również silny świąd, a w następstwie stanu zapalnego także nadżerki i uszkodzenia mechaniczne.

W najgorszych przypadkach skutkuje to nadmiernym wypadaniem włosów, co znacznie wpływa na ogólny wygląd oraz stan zdrowia skóry głowy, dlatego tak istotna jest szybka reakcja, zanim schorzenie się nasili.

Jakich kosmetyków użyć na łojotokowe zapalnie skóry głowy?

W kwestii pielęgnacji łojotokowego zapalenia skóry głowy pierwszym elementem jest oczywiście dobranie kosmetyków, które zmniejszą świąd, zredukują łuszczenie oraz stan zapalny skóry. W tym przypadku można zastosować kosmetyki o działaniu keratolitycznym (np. mocznik), cytostatycznym (np. piroktolamina), przeciwgrzybiczym (np. klotrimazol) i regenerującym (np. pantenol).

Warto sięgnąć również po dermokosmetyki i wszelkie płyny na łojotokowe zapalenie skóry głowy, które nie zawierają w składzie substancji zapachowych, co mogłoby dodatkowo drażnić skórę, a także wybrane preparaty powinny opierać się na regeneracji i renatłuszczaniu bariery ochronnej naskórka.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy dostępny na A-Manada.pl.