O zdrowie trzeba dbać i lepiej zapobiegać niż leczyć. Czasem jednak wizyta u lekarza jest konieczna. Można korzystać z prywatnych przychodni lekarskich, ale to może być bardzo kosztowne. Dobrą opcją jest też skorzystanie z usług NFZ, tu konieczne jest jednak trochę formalności.

Jak skorzystać z przychodni finansowanej przez NFZ

przychodnia Białystok

Z usług medycznych finansowanych przez NFZ można skorzystać każdy, kto płaci do ZUS ubezpieczenie zdrowotne lub jest zarejestrowanym bezrobotnym. Wystarczy pobrać specjalną deklarację z recepcji wybranej przychodni i wybrać lekarza rodzinnego taki jak ten tutaj. W ten sam sposób wybiera się pielęgniarkę środowiskową, a kobiety dodatkowo położoną. Co ważne, jeśli z różnych przyczyn pacjent chce zmienić przychodnie lub lekarza rodzinnego jest to możliwe, ale nie bez ograniczeń. Takiej zmiany bezpłatnie można dokonać dwa razy do roku. Przy większej ilości zmian każdorazowo ponosi się opłatę w wysokości 80 zł.

Jak wybrać przychodnie?

W każdej większej miejscowości można znaleźć co najmniej kilka różnych przychodni. Niezależnie od tego, czy przychodnia ma być prywatna czy na NFZ warto wybrać miejsce cieszące się dobrą opinią. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło typu „przychodnia Białystok opinie”. Jeżeli zależy nam na tym by wizyta u lekarza pierwszego kontaktu nie była kłopotliwa warto wybrać przychodnie blisko miejsca zamieszkania. Wygodnym rozwiązaniem jest również wybór przychodni, która oprócz lekarza rodzinnego oferuje konsultacje u specjalistów.