Za jeden z najbardziej istotnych elementów wyposażenia każdego laboratorium można uznać szkło laboratoryjne. Przydatne jest ono w szczególności do wykonywania różnego rodzaju testów oraz badań.

Czym jest szkło?

Szkło jest podstawowym elementem wyposażenia każdego laboratorium, zarówno medycznego, jak i badawczego. Szczególnie przydaje się podczas przeprowadzania badań i testów z dziedziny fizyki, chemii oraz biologii. Za szkło używane w laboratoriach można uznać wszystkie wyroby, które są wykonane z materiału takiego jak szkło lub porcelana. Wykorzystywane jest ono przede wszystkim do przygotowywania różnego rodzaju opracowań naukowych, a także analiz badawczych podczas badań związanych z kontrolą jakości produktów, a także kontrolą warunków środowiskowych.

Materiały szklane

Szkło wykorzystywane w laboratoriach wykonane jest z różnego rodzaju materiałów. Wśród rodzajów szkła można przede wszystkim wymienić:

  • szkło borokrzemowe,
  • szkło sodowo-wapniowe,
  • szkło kwarcowe.

Poszczególne rodzaje szkła różnią się między sobą przede wszystkim właściwościami, a także sposobami ich wykorzystywania. Jednak wszystkie jego rodzaje powinny się charakteryzować wysokimi parametrami jakościowymi, a także odpornością na działanie czynników szkodliwych. Wśród materiałów wyprodukowanych ze szkła, które wykorzystuje się w laboratoriach można przykładowo wymienić lejki, butelki, statywy oraz węże.