Laboratorium to nie tylko pomieszczenie w którym przeprowadza się wiele ważnych badań. Jest to przede wszystkim jednostka organizacyjna, w której bardzo duża rolę odgrywają laboranci. Na kolejnym miejscu znajduje się sprzęt oraz poszczególne meble laboratoryjne. Jakie zatem wybrać, aby praca przebiegała sprawnie oraz zawsze była bezpieczna?

Jakie meble znajdują się na wyposażeniu laboratorium?

Meble laboratoryjne producent (https://renggli.pl/pl/) oferuje w bogatej ofercie. Do każdego laboratorium przeznaczone są:

– dygestoria
– szafy
– szafki
– stoły laboratoryjne.

Dygestorium jest to specjalistyczna szafa, która również może posłużyć jako miejsce pracy laboranta. Jest ona wyposażona w specjalny odciąg, który nie pozwala niepożądanej substancji wydostać się na zewnątrz przestrzeni roboczej. Niebezpieczne substancje wydzielają się podczas przeprowadzania różnych procesów chemicznych zachodzących wewnątrz komory.

Budowa oraz zastosowanie dygestorium

Ten wielofunkcyjny mebel jest zazwyczaj wyposażony w ceramiczny blat roboczy. Poza tym posiada on zamykaną przednią szybę wraz z całym zespołem niezbędnych do pracy mediów.
Stosowane przez producenta mebli laboratoryjnych dobrej jakości atestowane zawory i wylewki laboratoryjne pozwalają na jego długie użytkowanie.

Z kolei przestrzeń pod blatem zazwyczaj wypełniona jest szafkami w których przechowywane są substancje laboratoryjne. Takie szafki są najczęściej podpięte do systemu wentylacyjnego, a co za tym idzie są systematyczne przewietrzane. Pozwala to zapobiec gromadzeniu się gazów. Dzięki temu nie ma problemu z gromadzeniem się w laboratorium mieszanek wybuchowych, które mogą prowadzić do samozapłonu.