Schorzenia alergiczne są powszechnym problemem w naszym społeczeństwie. Według niektórych danych nawet w czterdziestu procentach gospodarstw domowych w Polsce występują reakcje uczuleniowe. Alergia przeważnie towarzyszy choremu do końca życia i znacznie utrudnia mu funkcjonowanie. Na szczęście obecnie dostępne są metody, dzięki którym możemy pozbyć się uporczywych objawów. Jeden z najpopularniejszych sposobów to odpowiednio dobrany lek na alergie.

Leki hamujące działanie histaminy


Reakcje alergiczne zależnie od przyczyny uczulenia mogą pojawiać się sezonowo lub całorocznie. Ze względu na to, że często nie jest możliwe całkowite uniknięcie kontaktu z alergenem, schorzenie powinno być leczone za pomocą właściwych środków. Takie stanowią, chociażby powszechnie dostępne leki na alergie bez recepty. W tej grupie można wyróżnić kilka rodzajów specyfików, a jednym z nich są preparaty przeciwhistaminowe. Tego typu leki przeciwalergiczne nadają się do stosowania doustnego, donosowego, domięśniowego oraz dożylnego. Oprócz tego możemy również wykorzystać je jako preparaty nakładane na powierzchnię skóry. Głównym zadaniem tych specyfików jest zahamowanie działania histaminy wydzielanej przez organizm, co skutecznie zatrzymuje powstawanie procesów zapalnych. Tym samym przeciwhistaminowe tabletki na alergię bez recepty cieszą się ogromną popularnością wśród chorych.

Specyfiki, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa


Inną grupą środków przeciwdziałających objawom alergii są tabletki na alergię, które obkurczają błonę śluzową nosa. Takie produkty pozwalają uporać się z jednym z najczęstszych symptomów uczulenia, jakim jest nieżyt nosa. Warto również podkreślić, że lek na alergię bez recepty działający w ten sposób to rozwiązanie skuteczne nie tylko w przypadku alergii. Ten specyfik z powodzeniem mogą również stosować osoby cierpiące na infekcję górnych dróg oddechowych.

W jaki sposób wybrać odpowiedni lek?


Żeby skutecznie poradzić sobie z reakcją alergiczną, musimy wybrać odpowiedni lek przeciwalergiczny dla siebie. W tym przypadku oprócz mechanizmu działania istotne znaczenie ma także siła, z jaką specyfik zwalcza objawy. Dlatego, gdy jest nam potrzebny najsilniejszy lek na alergię bez recepty, parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest zawartość substancji leczniczej w danym produkcie. Leki na uczulenie mogą mieć w swoim składzie od dwóch i pół do nawet stu dwudziestu miligramów różnych związków. Wśród nich możemy znaleźć takie substancje jak m.in. cetyryzyna, feksofenadyna czy loratadyna. Oczywiście wybierając leki przeciwalergiczne bez recepty, należy pamiętać, że nie zawsze najsilniejszy lek na alergię będzie dla nas odpowiedni. Najlepiej jest bowiem dopasować zawartość substancji leczniczej do poziomu nasilenia występujących objawów.