W przypadku bólu mięśni i stawów uśmierzanie bólu kojarzymy zwykle z tabletkami – ewentualnie żelami i maściami. Plastry chłodzące przeciwbólowe są rzadkością, ale stanowią dobrą alternatywę dla typowych środków przeciwbólowych. Jakie są zalety takich plastrów i kiedy można stosować okłady hydrożelowe?
Jakie jest działąnie plastrów chłodzących?
Plastry chłodzące przeciwbólowe to skuteczne rozwiązanie na wszelkiego rodzaju obrzęki, stłuczenia, stłuczenia. Zwykle zawiera mentol i olejki eteryczne, które mają działanie chłodzące. Dzięki nim zmniejsza się ból, a obrzęk szybciej ustępuje. Produkty hydrożelowe skutecznie chłodzą zraniony obszar, zapewniając tym samym działanie przeciwbólowe. Najwyższej jakości produkt mocno przylega do skóry. Dzięki temu mamy pewność, że została wykorzystana pełna dawka substancji czynnej.
W celu uzyskania zadowalających efektów zaleca się nałożenie Cooling Pain Relief Patch w ciągu 2-3 dni od urazu. Kolejną zaletą produktów nowej generacji jest to, że nie wysuszają skóry, jednocześnie zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i oddychanie. Aby nałożyć, wystarczy wyciąć odpowiednią łatę, aby dopasować ją do wielkości powierzchni, na którą zostanie nałożona. Następnie zdejmij folię ochronną i na oczyszczoną i osuszoną skórę nałóż chłodzący plaster hydrożelowy. Szczegóły dotyczące długości pojedynczego ucisku znajdują się na opakowaniu.
Kiedy warto sięgnąć po plastry chłodzące?
Plastry chłodzące są odpowiednie w stanach takich jak migreny, urazy, obrzęki, skręcenia, siniaki lub nadwyrężenia mięśni. Ich hydrożelowa formuła łatwo się aplikuje i doskonale przylega do skóry, nie wysuszając jej. Plastry chłodzące często zawierają mentol, a dzięki schłodzeniu mogą zminimalizować obrzęk i złagodzić ból po urazie. Plastry chłodzące, zwłaszcza hydrożele, obniżają temperaturę tkanki, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku. Sprawdzi się jako pierwsza pomoc w przypadku nagłych urazów takich jak stłuczenia, skręcenia czy skręcenia.
Jakie rodzaje plastrów przeciwbólowych możemy wyróżnić?
Plastry przezskórne to elastyczne plastry różnej wielkości, które zawierają jedną lub więcej substancji czynnych. Przeznaczone są do stosowania na niezmienioną skórę w celu dostarczenia substancji aktywnych do krążenia ogólnoustrojowego po przebiciu bariery skórnej.
Systemy transdermalne składają się z zewnętrznej warstwy ochronnej, która jest warstwą nośną zawierającą substancję czynną. Powierzchnia systemu, na której następuje uwalnianie, jest chroniona warstwą ochronną, którą usuwa się przed nałożeniem plastra. Warstwa zewnętrzna nieprzepuszczalna dla substancji czynnej i zasadniczo nieprzepuszczalna dla wody stanowi warstwę nośną i ochronną. Oprócz substancji czynnej preparaty zawierają substancje pomocnicze, np.:
- stabilizujące,
- solubilizujące
- modyfikujące szybkość uwalniania
- zwiększające wchłanianie przezskórne.
Skład i struktura macierzy determinują szybkość, z jaką substancje przenikają do skóry.
Okłady hydrożelowe dostępne na stronie https://a-manada.pl/plastry-chlodzace