suplementy diety

Dane naukowe dowodzą, że Polacy są narodem spożywającym największą ilość suplementów diety w całej Unii Europejskiej. Są one źródłem witamin lub minerałów i mają uzupełnić niedobory ważnych składników. Kiedy jednak sięgnąć po suplementy diety, a kiedy po prostu zmienić swoje nawyki żywieniowe? I czy w ogóle po nie sięgać?

Suplementy diety – przeciwwskazania

W przypadku suplementów diety, tak samo jak w przypadku lekarstw, istnieje wiele przeciwwskazań odnośnie ich stosowania. Na suplementy diety powinny uważać przede wszystkim osoby, cierpiące na choroby przewlekłe – spożywanie może doprowadzić do problemów z krzepliwością. Polecana jest wtedy po prostu modyfikacja dotychczasowej diety. Nadciśnieniowcy, przed zdecydowaniem się na zakup suplementów, powinni uzgodnić to ze swoim lekarzem. Mogą osłabiać one działanie leków stosowanych na nadciśnienie. Stanowczo odradzane są suplementy diety zawierające wapń czy magnez.

Najbardziej cenione suplementy diety

suplementy diety

Suplementy diety link najbardziej cenione wśród specjalistów i konsumentów to przede wszystkim Witamina C, a także Magnez. Witamina C posiada niekwestionowane właściwości antyoksydacyjne, a także wspiera układ odpornościowy. Wpływa również pozytywnie na widzenie i chroni narząd wzroku. Natomiast Suplementy diety z magnezem działają dobroczynnie na układ kostny, jak i krwionośny. Poza tym reguluje poziom cukru we krwi, a także wspomaga osoby chore na arytmię. W zestawieniu z potasem polecany w leczeniu przykurczów mięśni.