Chyba każda mama zna ten problem – dziecko chudnie, ciągle skarży się na ból żołądka, z apetytem raczej kiepsko, a w dodatku u malca pojawia się coś w rodzaju nadpobudliwości. Przyczyny mogą być rozmaite, zaś jedną z nich bywają jelitowe pasożyty. Na szczęście można pozbyć się z organizmu niechcianych lokatorów.
Naturalne metody
Ludowa medycyna w przypadku robaków, tj. owsiki, zaleca miksturę ze świeżych, wyłuskanych pestek dyni. Odmierzoną ilość (zależy ona od wagi pacjenta – w przypadku dzieci zwykle jest to kilkanaście sztuk) mieli się w młynku na gładką masę, dodaje trochę miodu i aplikuje do momentu, aż intruzi będą całkowicie usunięci w przewodu pokarmowego. Podobnie skuteczne odrobaczające zdolności ma też olej z czarnuszki.
Efektywność i bezpieczeństwo
Jeśli domowe środki zawiodą, trzeba zastosować preparat farmaceutyczny. Należy przy tym uważać, aby nie wylać przysłowiowego dziecka z kąpielą, czyli szkodząc robakom, przy okazji nie zaszkodzić również ich nosicielowi.
Nieproszonych gości potrafi wygonić z jelit substancja o nazwie pyrantel, zawarta w tabletkach Pyrantelum https://www.aptekagalen.pl/pyrantelum-polpharma-250mg-3tbl. Sprawi ona, że pasożyty zostaną wydalone w jak najbardziej naturalny, fizjologiczny sposób, podczas wizyty w toalecie.
W przeciwieństwie do niektórych medykamentów Pyrantelum nie działa drażniąco, toteż nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które ukończyły szósty rok życia.
Co ważne, lek nie zawiera syntetycznych barwników ani innych potencjalnie toksycznych dla człowieka dodatków. Może być stosowany przez pacjentów nietolerujących glutenu i laktozy, a także przez diabetyków.