Przy standardowym badaniu jamy brzusznej, lekarz przez powłoki brzucha nie jest w stanie dokładnie ocenić, jaki jest stan żołądka, jelit oraz dwunastnicy. Spowodowane jest to najczęściej znajdującymi się tam gazami, które nie przepuszczają ultradźwięków.
Choroba wrzodowa, nadżerki i polipy, które znajdują się w przewodzie pokarmowym, również będą ciężkie do zdiagnozowania.
Co jest oceniane podczas USG jamy brzusznej?
Zawsze, kiedy zaobserwujemy u siebie ostre i często powtarzające się bóle, guzy w brzuchu, wymioty, biegunkę albo problemy z trawieniem, powinniśmy jak najszybciej wybrać się na USG jamy brzusznej. Podczas takiego badania lekarz będzie mógł ocenić stan:
- pęcherzyka żółciowego,
- trzustki,
- nerek,
- wątroby,
- dróg żółciowych,
- śledziony.
Jak przygotować się do badania USG brzucha?
Przygotowanie do USG brzucha polega przede wszystkim na tym, aby zachować odstęp pomiędzy ostatnim posiłkiem a wizytą u lekarza. Jeśli badanie będzie wykonywane rano, to pacjent powinien przyjść na nie na czczo. Tutaj można przeczytać więcej informacji na ten temat.
Ogólna reguła informuje o tym, że co najmniej 6 godzin przed wykonanie badania, nie powinno spożywać się żadnych pokarmów. Trzeba także trzymać się zasad diety lekkostrawnej, czyli unikać jedzenia potraw smażonych i produktów wzdymających.