woda morska do nosa

Produkty składające się z wody morskiej wspomagają ogólny stan zdrowia, ponieważ dostarczają biodostępnych soli mineralnych i pierwiastków organicznych. Czy woda morska do nosa również przynosi korzyści? A co to dokładnie oznacza, gdy mówimy o wodzie morskiej izotonicznej i hipertonicznej? Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule.

Woda morska do nosa — co to jest i jak działa?

Woda morska jest bogata w minerały, pierwiastki śladowe i sole, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie układu oddechowego. Głównym celem stosowania wody morskiej do nosa jest nawilżenie błony śluzowej, oczyszczenie z zanieczyszczeń i udrożnienie dróg oddechowych. 

Regularne stosowanie wody morskiej do nosa może pomóc w łagodzeniu objawów alergii, przewlekłego nieżytu nosa oraz wspomagać regenerację po przebytych infekcjach. 

Płukanie nosa wodą morską doskonale oczyszcza jamę nosową. Jeśli występują objawy zatkanego nosa, irygacje można wykonywać często bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Woda morska izotoniczna vs. hipertoniczna 

woda morska do nosa

Która woda morska jest lepsza dla twojego nosa? Dostępna w sprzedaży w takich sklepach jak Aptekagalen, roztwory wody morskiej mogą zawierać różne stężenie soli. Woda morska izotoniczna ma podobne stężenie soli jak komórki naszego ciała, a woda morska hipertoniczna ma wyższe stężenie soli. 

Działanie hipertonicznej wody morskiej polega na usuwaniu nadmiaru płynów z błony śluzowej nosa, co pomaga zmniejszyć obrzęk i przekrwienie. Duża zawartość soli daje roztworowi hipertonicznemu przewagę pod względem właściwości leczniczych, dzięki czemu skuteczniej zabija bakterie zalegające w zatokach. 

Korzyści  z używania wody morskiej do nosa:

  • oczyszczanie i nawilżanie nosa;
  • redukcja objawów alergii;
  • ułatwienie oddychania;
  • wspomaganie regeneracji śluzówki;
  • zwiększania częstotliwości uderzeń rzęsek.