laktatory elektryczne

Jest wiele gadżetów, które ułatwiają życie mamie i dziecku. Na liście popularnych pozycji znajdują się również laktatory, czyli specjalne urządzenia, które służą do odciągania mleka z piersi. Potrzeba odciągania pokarmu może pojawić się w każdej chwili, ale potrzebne jest nie tylko samo urządzenie, ale i dobra wiedza, jak z niego korzystać.

Laktatory ręczne

Laktator mechaniczny to proste urządzenie, którego działanie polega na wytworzeniu podciśnienia pomiędzy brodawką sutkową a stożkiem, za pomocą gruszki, tłoka lub pompy. Podciśnienie powoduje, że mleko wypływa z piersi.

Zalety

 • Cicha praca;
 • Nie wymaga podłączenia do sieci;
 • Ma zwartą i prostą konstrukcję;
 • Niska cena.

Wady

 • Czasochłonny proces wyciskania;
 • Brak dodatkowych funkcji.

Laktatory pompowe

Najprostsze urządzenie na rynku. Zasada działania urządzenia pompującego opiera się na wytworzeniu próżni za pomocą gumowej pompki, którą należy intensywnie ścisnąć ręką. Ta metoda odciągania mleka wymaga pewnej wprawy i sporego wysiłku. W przeciwieństwie do dzisiejszych modeli laktator nie naśladuje rytmu naturalnego ssania dziecka, dlatego przy intensywnym użytkowaniu mogą pękać sutki.

Laktatory próżniowe

Działa dzięki mechanizmowi podciśnienia, za pomocą którego mleko jest odciągane. Mleko z piersi odciągane jest poprzez naciśnięcie pompki dołączonej do urządzenia. Proces odciągania pokarmu trwa długo, jest bardzo męczący dla karmiącej matki i nie zawsze jest skuteczny. Istnieje ryzyko urazu piersi, jeśli jest on intensywnie używany. A sam laktator, który trudno dokładnie wyczyścić, staje się czasem pożywką dla bakterii.

Laktatory strzykawkowe

Część zewnętrzna wygląda jak strzykawka i składa się z dwóch cylindrów. Wewnętrzny przesuwa się bezpośrednio do sutka, a zewnętrzny (ruchomy) przesuwa mleko dookoła, dzięki czemu spływa ono do piersi i wypływa z sutka. Urządzenie jest małe, ale odciąganie trwa długo i angażuje obie ręce matki. Bardzo trudno jest kontrolować siłę wyciskania, a niektóre kobiety odczuwają ból podczas korzystania z urządzenia.

Laktatory elektryczne

Laktatory elektryczne (ZOBACZ) działają bardzo podobnie jak laktatory ręczne. Ich główną różnicą jest to, że muszą być podłączone do źródła zasilania (sieci elektrycznej lub baterii). Takie urządzenia zapewniają wygodne odciąganie mleka matki i pełnią dodatkowe funkcje. Istnieją urządzenia z wyświetlaczem zdolnym do zapamiętania indywidualnego trybu odciągania pokarmu, co jest bardzo wygodne dla matek karmiących piersią.

Zalety

 • Wysoka prędkość;
 • Możliwość odciągania dwóch piersi w tym samym czasie;
 • Łatwość obsługi;
 • Nie trzeba wkładać w to żadnego wysiłku fizycznego;
 • Minimalne ryzyko urazu brodawek sutkowych matki karmiącej.

Wady

 • Muszą być podłączone do zasilania;
 • Trochę hałasu podczas używania maszyny;
 • Wysoka cena.

Modele jednofazowe

Prostsze urządzenia, które mają tylko jedną fazę pompowania. Ich rytm jest taki sam (około 30 pchnięć na minutę) podczas całego procesu. Niektóre modele pozwalają na ręczną regulację rytmu i mocy pompowania. Ta opcja jest optymalna dla kobiet karmiących piersią, które nie mają problemów z produkcją mleka.

Modele dwufazowe

Skomplikowane i drogie urządzenia, które są w stanie automatycznie naśladować rytm karmienia dziecka piersią i zapamiętać go. Działają one w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na stymulacji gruczołu piersiowego poprzez naśladowanie ssania piersi przez dziecko (około 60 pchnięć na minutę). Następnie maszyna przełącza się na drugą fazę (30 pchnięć na minutę) i przechodzi bezpośrednio do odciągania mleka. W efekcie sutki kobiety nie są traumatyzowane, odciąganie pokarmu jest prawidłowe, a matka karmiąca czuje się komfortowo.