bojki ratownicze

Do akcji ratunkowych na terenach wodnych najczęściej dochodzi w czasie letniego sezonu, ale ne brakuje ich również w innych porach roku. Na pomoc wzywane jest wtedy ratownictwo wodne, które posiada nie tylko odpowiednie uprawnienia do przeprowadzenia takich akcji, ale również umiejętności, wiedzę oraz odpowiedni sprzęt. Do podstawowego sprzętu należą między innymi bojki ratownicze.

Czym jest bojka ratownicza?

Jest to jeden z najprostszych i podstawowych sprzętów, które są pomocne w przeprowadzeniu akcji ratowniczej na wodzie. Bojka ratownicza jest nieduża i posiada wydłużony kształt, a na jej krawędziach znajdują się specjalne uchwyty, za które może złapać tonąca osoba. Poza tym posiada ona także linkę do holowania ludzi oraz szelki, które zakłada na siebie ratownik – dzięki temu połączony jest z osobą, której udało się złapać za uchwyty bojki, a to umożliwia przeprowadzenie akcji ratowniczej.

Bojki ratownicze wykonane są najczęściej z polietylenu oraz wypełnione powietrzem, unoszą się na wodzie, dzięki czemu łatwo można je zlokalizować. Również z tego samego powodu mają one intensywny i dobrze widoczny kolor – najczęściej pomarańczowy, czerwony, żółty lub niebieski.

Profesjonalne bojki ratownicze

Są one niezbędnym elementem wyposażenia wodnych ekip ratunkowych. Aby były niezawodne i bezpieczne, muszą być wykonane nie tylko z wysokiej jakości materiałów, ale również posiadać wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty dla sprzętu ratowniczego.

bojki ratownicze

Oczywiście do przeprowadzenia akcji ratowniczej na wodzie niezbędne są także inne profesjonalne sprzęty, a ich użycie zależy od rodzaju akcji. Wypadków w wodzie można uniknąć, jeśli stosujemy się do regulaminów kąpielisk, basenów i innych zbiorników wodnych, a także gdy zażywamy kąpieli i sportów wodnych tylko w tych miejscach, gdzie jest to dozwolone.