Kozłek lekarski (Valeriana officinalis L.) to roślina, która jest powszechnie stosowana jako naturalny lek pomocny w walce z wieloma dolegliwościami. Znana jest szczególnie dobrze wszystkim osobom, które zmagają się z depresją oraz bezsennością. Mało osób wie, że kozłek lekarski łagodzi również różnego rodzaju bóle, w tym bóle głowy oraz miesiączkowe. Warto wiedzieć jak działa na nasze zdrowie oraz w jakich przypadkach może okazać się skuteczny. W medycynie naturalnej wykorzystywany jest korzeń rośliny oraz jego kłącze.
Kozłek lekarski – zastosowanie i forma
Kozłek lekarski znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach i dolegliwościach. Są to m.in.:
- choroby układu nerwowego, np. uczucie lęku, niepokój, depresja, bezsenność,
- choroby układu pokarmowego, np. skurcze żołądka i jelit, kolki, problemy z trawieniem,
- ból, szczególnie w obrębie jamy brzusznej, nerek oraz pęcherza moczowego, głowy oraz bóle miesiączkowe,
- układ sercowo-naczyniowy – skutecznie zmniejsza tętno oraz obniża ciśnienie krwi,
- menopauza,
- łupież.
Leki naturalne, takie jak kozłek lekarski (więcej), posiadają rzesze fanów, co nie może dziwić. Naturalne substancje, które są równie skuteczne jak leki syntetyczne mają dużą przewagę nad tymi drugimi. Przede wszystkim nie wywołują tak wielu skutków ubocznych. Preparaty zawierające roślinę dostępne są w różnych formach, m.in.:
- herbat,
- płynów,
- kapsułek,
- tabletek.
Warto wiedzieć, że kuracja kozłkiem lekarskim powinna trwać kilka tygodni, aby efekty spełniły oczekiwania kuracjusza. Podkreślić należy, że kuracje zawierające zioła co do zasady wymagają okresu kilku tygodni, aby przyniosły pożądane rezultaty. Po tym czasie warto zrobić przerwę w suplementacji.
Skutki uboczne oraz przeciwwskazania do przyjmowania kozłka lekarskiego
Przyjmowanie każdego leku, jak i suplementu może wywołać działania niepożądane. Najczęściej występującymi w przypadku kozłka lekarskiego są bóle brzucha, głowy oraz arytmia. Trzeba jednak wyjaśnić, że występują one głównie w przypadku zbyt długiego czasu suplementacji.
Jeżeli zaś chodzi o przeciwwskazania, preparatów z kozłkiem lekarskim nie powinny przyjmować kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieci do 12. roku życia. Leków i suplementów zawierających w swoim składzie tę roślinę nie powinno łączyć się z lekami na uspokojenie, przeciw depresji oraz lękowi, nasennymi, na padaczkę oraz powodującymi rozluźnienie mięśni.