Wraz z upływem lat wzrasta ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z niewydolnością naczyń krwionośnych. Ciężkość w nogach, skurcze łydek czy pojawianie się żylaków – to niektóre z objawów złego stanu żył kończyn dolnych. Inną, przykrą dolegliwością, mającą swe źródła w utracie elastyczności i pękaniu naczyń są hemoroidy. W leczeniu tego typu schorzeń z pomocą przychodzą surowce roślinne. Jakie substancje ziołowe stosuje się przy niewydolności naczyń?
Rośliny, które chronią naczynia krwionośne
Środki stosowane do leczenia dolegliwości takich jak bóle kończyn dolnych czy żylaki odbytu cechują się przede wszystkim regenerującym wpływem na naczynia żylne i włosowate. Dostaniesz je na tej stronie. Działają one wzmacniająco na ścianki naczyń, zwiększają ich elastyczność i redukują przepuszczalność. Poprawiając napięcie naczyń i zastawek, polepszają krążenie oraz zapobiegają cofaniu się krwi. Działają przeciwzapalnie i niwelują obrzęki. Najważniejsze surowce roślinne stosowane w tego typu środkach to m.in.:
- wyciąg z kasztanowca
- hesperydyna, występująca np. w owocach cytrusowych, znana również jako witamina P2
- wyciąg z kłącza ruszczyka
- kora dębu
- diosmina – obecnie otrzymywana syntetycznie, pierwotnie uzyskiwana z cytrusów i roślin z rodziny rutowatych
Te i podobnie działające substancje można znaleźć zarówno jako czysty surowiec (np. kora dębu na hemoroidy – do nasiadówek), jak i w preparatach złożonych (np.Cyclo 3 Fort 30 kapsułek zawierających wyciąg z ruszczyka, hesperydynę i witaminę C).
Rodzaje środków na problemy z żyłami
Zależnie od rodzaju schorzenia i zastosowanych substancji, można znaleźć zarówno preparaty do stosowania wewnętrznego (np. kapsułki Cyclo 3 Fort), jak i zewnętrznego – m.in. maści z heparyną czy wyciągiem z kasztanowca. Używanie tego typu preparatów musi przebiegać zgodnie z zasadami stosowania przedstawionymi w ulotce.