Asortyment wirówek laboratoryjnych obejmuje zarówno najbardziej kompaktowe i zajmujące mało miejsca mikrowirówki, jak i uniwersalne wirówki stołowe o całkowitej pojemności do 1600 ml. Najbardziej zaawansowanym modelem jest wirówka laboratoryjna z chłodzeniem wysokoobrotowa o prędkości do 26.000 obr/min, która podobnie jak kilka innych modeli posiada opcję chłodzenia.
Jak działa wirówka z chłodzeniem?
W pracującej wirówce wirniki obracają się z dużą prędkością, co podnosi ich temperaturę i podgrzewa przetwarzany materiał. W wielu zastosowaniach analitycznych takie nagrzewanie jest niedopuszczalne. Aby rozwiązać ten problem, dostępne są różne systemy chłodzenia.
Do frakcjonowania w stałej temperaturze pokojowej stosowane są swobodnie chłodzone wirówki laboratoryjne, zwane również powszechnie wirówkami wentylowanymi. W tych urządzeniach moduł obsługowy jest chłodzony powietrzem zasysanym do modułu obsługowego przez przewidziane do tego celu otwory. Wirówka laboratoryjna z chłodzeniem dostępna jest na https://danlab.pl/nasze-produkty/przygotowywanie-prob/wirowki-laboratoryjne/.
Strumienie powietrza w wirówce z chłodzeniem
Strumienie powietrza omywają obracający się wirnik i wracają do otoczenia. W wirówkach laboratoryjnych z naturalnym (pasywnym) rodzajem chłodzenia, inteligentne rozmieszczenie systemu przepływu powietrza nie tylko zapewnia stabilność temperatury próbki, ale również przyczynia się do chłodzenia silnika.
W przypadku wirowania wrażliwych na temperaturę, niestabilnych substratów, chłodzenie swobodne nie jest wystarczające. Do pracy z takimi zawiesinami i emulsjami wymagana jest wirówka z chłodzeniem.