Terapia punktów spustowych znana też jako trigger points, to zagadnienie z którym powinni zapoznać się wszyscy fizjoterapeuci, masażyści i rehabilitanci. Praktyczny kurs daje możliwość poznania wielu różnych przypadków oraz nauczyć się stosowania metod rehabilitacyjnych.

Masaż spustowy

W trakcie trigger points kurs, kursanci uczą się specjalistycznego masażu punktowego, który opiera się na opracowaniu i wynajdywaniu wspomnianych punktów spustowych (ang. trigger points). Punkty te rozsiane są na całym ciele i określane są jako nadmiernie drażliwe miejsce, występujące w obrębie mięśnia szkieletowego. Zwykle punkt spustowy rozpoznawany jest podczas badania palpacyjnego i stanowi on drażliwy guzek, zwykle wyczuwalny w napiętym paśmie.

Na czym polega terapia punktów spustowych?

Terapia punktów spustowych (https://www.movuto.pl/terapia-miesniowo-powieziowych-punktow-spustowych) znanych tez jako punkty bólowe) jest techniką, która przede wszystkim wykorzystuje ucisk w różnych kierunkach,stosowany w tych wrażliwych miejscach. Głównym celem całej terapii jest uwolnienie pacjenta od bólu oraz poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.

Plan trigger points kurs

W obrębie kursu poznaje się m.in. mapę punktów spustowych rozłożonych na całym ciele, techniki masażu, technik rehabilitacyjnych (w tym naukę prawidłowego wykonania masażu w zależności od położenia punktu spustowego). Oprócz tego, kursanci zdobywają obszerna wiedzę teoretyczną, która jest podstawą do wdrożenia technik manualnych.