Mieszadło magnetyczne to urządzenie, bez którego trudno jest obejść się w laboratoriach. Są one tam wykorzystywane do bezdotykowego mieszania cieczy. Przy różnego rodzaju badaniach, doświadczeniach tego rodzaju mieszanie jest bardzo istotne.
Jak działa mieszadło magnetyczne?
Mieszadło magnetyczne działa w oparciu o zmienne pole magnetyczne. Są dwa rodzaje mieszadeł magnetycznych. Jedne działają poprzez ułożone elektromagnesy, które dają rotację pola, a inne posiadają zamontowane na blacie magnesy, a sam blat poruszany jest za pomocą silniczka elektrycznego. Do działania mieszadła magnetycznego potrzebny jest pojemnik z cieczą lub roztworem, do którego wrzuca się małe metalowe mieszadełko zwane dipolem. Tak przygotowany roztwór wraz z pojemnikiem umieszcza się nad mieszadłem magnetycznym. Wytworzone pole magnetyczne, wprawia dipol w ruch i miesza ciecz bezdotykowo.
Co ma wpływ na pracę mieszadła magnetycznego?
To, że mieszadło magnetyczne działa, wpływa na to wiele czynników. Jednak cała skuteczność jego działania najbardziej uzależniona jest od mieszadełka, które umieszczone zostało w pojemniku z cieczą. Mieszadło działo bowiem:
- jest stała i precyzyjna kontrola obrotów danego urządzenia,
- jest duża intensywność, z jaką generuje się pole magnetyczne,
- jest dobrze dopasowane szkło laboratoryjne do powierzchni urządzenia,
- jest dobrych rozmiarów zastosowane mieszadełko,
- w naczyniu laboratoryjnym znajduje się określona ilość cieczy, dopasowana do możliwości mieszadła.