Zachowanie ostrożności w wodzie to podstawa. Dotyczy to zarówno plażowiczów, rybaków, osób wypoczywających na łódce i wszystkich innych, którzy mają styczność z jeziorem lub morzem. Niestety sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu w okolicy zbiorników wodnych zdarzają się dość często. Z pomocą przychodzą wtedy ratownicy z odpowiednim sprzętem. Jak wygląda ich praca i jakie wyposażenie zapewnia im sprawność działania?
Najpierw bezpieczeństwo własne, czyli sprzęt ratownika wodnego, który pozwala dotrzeć na akcję
Trudno zaprzeczyć temu, że by pomóc innym w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, należy najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie dziwi więc fakt, że ratownicy wodni są wyposażani w odpowiednie sprzęty, które chronią także ich. Bardzo ważne jest to, by posiadali wodoodporną odzież, dzięki której nie narażają się na przemakanie, wychłodzenie, zatrucie czy uszkodzenie skóry i ciała (np. jeśli akcja ratunkowa przebiega w skażonym terenie). Powszechnym rozwiązaniem są specjalistyczne skafandry lub kombinezony, dzięki którym możliwe jest długie przebywanie w wodzie. Jednostki ratunkowe warto wyposażyć także w kamizelki asekuracyjne, kaski do ratownictwa wodnego oraz kaptury i rękawice neoprenowe.
Sprzęt ratownika wodnego o różnym zastosowaniu
Akcje ratunkowe bywają nietypowe, a więc zwykle trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Do pomocy w poważnych i mniej skomplikowanych wypadkach, do których dochodzi na obszarze wodnym, niezbędny jest odpowiedni sprzęt ratownika wodnego. Ratownicy najczęściej korzystają ze specjalnych sani, dzięki którym można w sprawny sposób przeprowadzić akcję ratunkową. Przydatne okazują się także rzutki, boje, koła, liny i kołowroty ratunkowe, które pozwalają szybko wydostać tonącą osobę z wody. W niektórych przypadkach wykorzystuje się łodzie ratunkowe, które charakteryzują się sporą stabilnością.