Poród jest dla kobiety niesamowitym przeżyciem. Działa on wyczerpująco na psychikę, jak również na obniżenie kondycji ciała. Ten szczególny wysiłek a także cała poprzedzająca go ciąża są wręcz nie do opisania i te kobiety, które urodziły dziecko wiedzą o tym, że narządy rodne zostaną mocno nadwyrężone. Dlatego też warto przyswoić sobie wiedzę o ćwiczeniach po porodzie, które wzmocnią mięśnie macicy i tym samym zapobiegną wszelkim dolegliwościom na przyszłość, np. nie trzymaniem moczu, obniżeniem ścian pochwy.

cwiczenia po porodzie

Niezbędna gimnastyka

Ćwiczenia po porodzie są propozycją dla wszystkich mam i można je wykonywać już w pierwszej dobie po urodzeniu. Taka terapia może zdziałać cuda i warto ją szybko rozpocząć, by później cieszyć się z efektów. Zatem już w szpitalu kiedy tylko dostaniemy swoje łóżko, możemy rozpocząć ćwiczenia, gdyż potem może być najzwyczajniej za późno. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to warto zawsze zapytać się fizjoterapeutę o to, jak przystąpić do tego „treningu”.

Wszystko o czasie

Do ćwiczeń po porodzie zalicza się różne etapy, które po sobie następują. Wobec czego mamy do wykonania określone zadania:

  • po około 2 godzinach od porodu w pozycji leżącej;
  • po 6 godzinach od porodu następuje pionizacja ale bez siadu;
  • do 2 tygodni po porodzie;
  • od 2-go do 9-go tygodnia po porodzie.
    Można wcześniej rozczytać się w tym, jak konkretnie wykonuje się dane ćwiczenie oraz zrobić sobie notatnik, w którym będzie się je zapisywać, by po prostu wiedzieć od razu po porodzie co, z czym się łączy.